Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
148 postów 1005 komentarzy

poszukiwania

Ewa Rembikowska - Spojrzenie na współczesność przez pryzmat historii mojej wielkopolskiej rodziny.

To nie takie proste...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

czyli jak myć twarz

 

"Woda zwyczajna jest najlepszym kosmetykiem i dużo osób kilka razy dziennie się myje -jednakże mała liczba stosunkowo umie się myć dobrze. Wiadomo, że największym wrogiem urody jest kurz, a po dużych miastach, tam gdzie palą kamiennemi węglami - niepodobieństwem utrzymać twarz czystą; skóra więc nasiąka brudem i kurzem, wszędzie wnikającym; osadza się on na twarzy, zapycha pory i uniemożliwia cyrkulację krwi; stąd też pochodzą zapalenia skórne, wyrzuty i zmieniona cera.
 
Mycie twarzy ma na celu oczyszczenie jej z kurzu - do tego woda powinna być ciepła, gdyż mylnem jest mniemanie, że od ciepłej wody marszczy się skóra; przeciwnie dobre mydło i ciepła woda udelikatnia skórę. Mydło powinno się wybierać bez domieszek perfum i alkalji i powinno być zastosowane do jakości skóry i z doświadczenia po wypróbowanej dobroci wybrane.
 
Dużo osób traci urodę wskutek używania nie czystej bielizny i gąbek, gdyż jedno i drugie po użyciu i wypłukania w wodzie, użytej poprzednio do mycia osusza się i pozostawia na umywalni. Osadzające się z wody mydło i brud pozostają w dalszym ciągu w gąbce i na ręczniku, a ponieważ te często  są używane, więc nagromadzony brud i mydło przykłada się gąbką i ręcznikiem do twarzy; od tego właśnie robią się na twarzy czarne punkciki i krosty, które tak zmieniają cerę.
 
Ręcznik i gąbka są wyborne w użyciu same przez się, ale raz użyte powinny być wypłukane we wrzącej wodzie, a następnie raze wysuszone na powietrzu i słońcu.
 
 
Jak się powinno myć twarz.
Do mycia najlepiej używać dłoni i palców, gdyż tarcie skórą jest najzbawienniejszem dla cery. W ciepłej wodzie macza się ręce w miednicy i naciera je mydłem - następnie twarz pociera się systematycznemi, równemi ruchami masażu. Przede wszystkiem zwilża się twarz wodą, później dopiero rozpoczyna się operacja mycia. Po cztery palce u obydwóch rąk kładzie się na czoło od środka - stąd posuwa się palce w przeciwną stronę od siebie; ciśnienie palcami niech będzie silne, gdy posuwamy ku skroniom na dół, a lekkie, gdy powracają w górę
Ten sam ruch powtarzamy kilkakrotnie; za pomocą niego gubi się linje prostopadłe szpecące ciało. Dalej kładzie się na skórze tuż przy włosach palce i opuszcza je aż do brwi z powtórzeniem tego ruchu kilkakrotnie. Robiąc ruch ten pod górę, pozostawia się palce lekko na skórze, a dopiero opuszczając ku dołowi należy przyciskać, gdyż muskuły, kiedy się czoło marszczy, ściągają się do góry. Następnie trzema palcami posuwamy z góry na dół po każdej skroni, a trzymając ręce na twarzy, trzeba użyć drugiego i trzeciego palca do okrążenia kości, które tworzą zewnętrzny brzeg jam ocznych - począwszy od kąta oczu aż do nosa.
 
W dalszym ciągu zamknąwszy oczy, należy małym palcem masować powieki i kule oczne. Dalej, podtrzymując ręce na zewnętrznej części każdego policzki - l-m i 2-m   palcem nacieramy nos, który prawdopodobnie z powodu swej wypukłości i większej ilości tłustych gruczołków trudniejszy jest do zabezpieczenia od innych części w twarzy przed brudem i czarnemi punkcikami.
Policzki myje się dłońmi, po obu stronach równocześnie; palce wznieść ku górze, a dolna część ręki powinna spoczywać na dolnej szczęce. Przy myciu trzeba koniecznie zwracać uwagę na to, aby wzmacniać ciśnienie ku górze, a przeciwnie osłabiać ku dołowi, gdyż po pewnych latach ciało zdradza skłonność do obwisania się".1/
 
 
 
A potem można posmarować twarz kremem ogórkowym według poniższego przepisu
 
"należy wziąć 2 funty świeżego nie solonego szmalcu, 5 funtów ogórków, 5 funtów bardzo dojrzałego melonu, cztery renety i litr świeżego mleka prosto od krowy. Pokrajawszy na grube piaty jabłka, miąższ ogórków i melonu miesza się wszystko razem ze szmalcem w naczyniu i stawia się je w inne większe naczynie z wodą i tak gotuje na wolnym ogniu przez óśm do dziesięciu godzin, a następnie mieszaninę dokładnie fasuje przez gęste sito. Krem tak odciągnięty postawić trzeba w chłodnem miejscu, aby zastygł; pozostałą po zastygnięciu wodnistą część odlewa się, a masę przepłukuje starannie w kilku wodach, dopóki woda po przepłukaniu nie będzie już zupełnie czysta. Następnych dni krem trzeba przetopić kilkakrotnie celem odciągnięcia części płynnych i oczyszczenia go z pozostałych tu i ówdzie włókien. Na koniec przecedza się krem przez muślin i zlewa w słoiki porcelanowe.
Tak spreparowany krem nie wywiera na cerę złego wpływu a nadaje jej ponętną białość, goi pryszcze, czyni przeźroczo świeżą i delikatną." 2/
 
 
1/ Źródło młodości. Woda i mydło. Dobra Gospodyni, Nr 19/1904
2/ Dobra Gospodyni, Nr 18/1904
 
 
 
 
 
 
 
 

 

KOMENTARZE

 • fiu, fiu, ileż to zabiegów.
  Ciekawa byłam zawsze, jak się robi kremy. Dzięki, choć nie uzywam, bo naskorek sam mi się natłuszcza, poza tym skóra produkuje najlepsze antybiotyki.

  Naturalne antybiotyki, które chronią skórę ssaków przed rozwojem infekcji zostały odkryte zupełnie niedawno. W zdrowej skórze są obecne w małych ilościach, ale ich produkcja rośnie w odpowiedzi na stan zapalny skóry.
 • @Czarny Borys 23:27:41
  Ponieważ też żyłam w nieświadomości, więc pozwoliłam sobie na przedruk. Wygląda na to, że kiedyś ludzie mieli więcej wolnego czasu, chyba że się mylę.
 • @circ 23:40:05
  Rzymianie robili kremy na bazie oliwy z oliwek
 • Wielkie dzięki:)
  Własnie przeczytałam jednym tchem "Mariannę i róże"! Wspaniała książka. Okazuje się, że Małgorzata Musierowicz swego czasu ją polecała we "Frywolitkach". Ale gdyby nie Pani, przegapiłabym ją.
  Nie ma Pani gdzieś jeszcze jakich recepisów na kremy? W zeszłym roku wykonałam oleum rubrum (z dziurawca) i jest to rzecz znakomita.
 • @sigma 09:27:08
  A nie mówiłam!
  Książka ta ma naprawdę wielu fanów.
  Pozdrawiam!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY