Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
148 postów 1005 komentarzy

poszukiwania

Ewa Rembikowska - Spojrzenie na współczesność przez pryzmat historii mojej wielkopolskiej rodziny.

Gospodarskim okiem...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

zero improwizacji

 

Król Prus Fryderyk Wielki znany był z licznych bon motów.
 
„Biednych tych Irokezów będę się starał oswoić z cywilizacją europejską.” Tak mawiał o Polakach mieszkających na terenach, które zaanektował podczas I rozbioru a ziemie te nazywał wyniszczoną pustynią.
 
To była warstwa propagandowa, bo w warstwie materialnej jeszcze przed aneksją  niczym skrzętny  gospodarz dokonał ścisłej inwentaryzacji majątku przyszłej kolonii, by oszacować czy mu się  opłaca przyłączyć do Prus nowe terytoria..
 
 
W liście z 29 lutego 1771 roku pisał do prezydenta kameralnego w Królewcu von Dombardta, żeby mu jak najdokładniej otaksował Warmię i Mazury. Podobne dane zebrał z ziemi chełmskiej, pomorskiej i nadnoteckiej. Dokonał stosownych rachunków i poinformował tegoż Dombardta, że ziemie te muszą mu dostarczyć 6600 żołnierzy, na których utrzymanie będzie potrzeba 580 tysięcy talarów. Nie będzie z tym kłopotu, gdyż przy dobrej administracji muszą te ziemie przynieść milion dwieście tysięcy talarów przychodu.
 
Skąd? Z kontrybucji. Plan ułożył taki. Każdy gbur (włościanin) miał płacić do skarbu pruskiego jedną trzecią swoich dochodów, szlachcic jedną czwartą, dobra kościelne połowę, luterska szlachta tylko jedną piątą.
 
Jak widać ta wyniszczona pustynia, jaką rzekomo stanowiły zajęte tereny musiała  zaraz po aneksji utrzymać setki nowych dobrze płatnych urzędników, dostarczyć wojsko i je wyekwipować, poza tym dla brata królewskiego Henryka za pomoc przy podziale Polski wypłacać rocznie 12 tysięcy talarów a hrabiemu Keyselingowi – 6 tysięcy talarów.
 
 
Źródło: "Co zdziałał Fryderyk Wielki dla naszego Wschodu". Postęp, Nr 27/1912

 

KOMENTARZE

  • prusacy, żydzi
    Zawsze nasza ziemia przyciąga różnych takich... Istotne jest KTO z miejscowych im służy, trzeba to zjawisko zwalczać poczynając od nierządów PO-PSL teraz, przy czym inni nie byli dużo lepsi.
  • @Marek Kajdas 19:09:19
    Widać nasza ziemia jest tego warta. Problem polega na tym, że my się kłócimy ze sobą o wszystko a inni w tym czasie taksują i anektują, za co potem wystawiają nam rachunek.
  • @Ewa Rembikowska 19:36:32
    Bingo.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY